Anasayfa / Yurt Haberleri / Samsun’da Yapmanız Gereken 5 Şey

Samsun’da Yapmanız Gereken 5 Şey

Samsun’a gitmeyi istiyorsanız, Samsun’a gidince ne yapacağım sorusunun cevabını Samsun gezi rehberi vermektedir. Samsun’a gittiğinizde yapmadan ve görmeden geri dönmeyeceğiniz şeyleri sizler için kısaca belirtelim.

Samsun denince hiç şüphesiz akla ilk gelen şey Atatürk’ün Samsun’a çıkışı olan 19 Mayıs 1919 tarihidir. Ayrıca Samsun denince akla gelen diğer şeyler; Kızılırmak ve Yeşilırmak deltaları, İstiklal caddesi, Samsun simidi, sülün kuşu, Samsun (Bafra) pidesi, Bafra karpuzu, sülün kuşu, Bandırma vapuru. Bunların dışında Samsun’da bulunan tarihi yerler, yöresel yemekleri ve antik kentleri Samsun’a önem kazandırarak ayrı bir özellik katmıştır.

Samsun’a gittiğinizde kesinlikle canınız hiç sıkılmayacak ve tatiliniz süper geçecek çünkü Samsun aktiviteler şehri. Yapılacak aktiviteler; Samsun Dağcılık Sporu, Samsun Oto Tırmanma, Samsun Yamaç Paraşütü, Samsun Teleferik Turları, Samsun Su Altı Dalışları, Samsun Festivaller ve son olarak Samsun Doğa Yürüyüşü yapılmaktadır.

Samsun Dağcılık Sporu: Son yılların popüler sporlardan biri olan dağcılık, Samsun’u tercih edenler için farklı bir eğlence kaynağı oluyor. Dağcılığın dayanıklılık ve sabır isteyen bir spor olduğu unutulmamalıdır. Yapmak istiyorsanız tekrar gözden geçirin. Samsun’da dağcılık için birçok parkur bulunmaktadır. Samsun’un Bafra ilçesindeki Nebiyan Dağı, Samsun’un Lâdik ilçesine bağlı Akdağ ve Kocadağ dağları bunlardandır. Zirveye çıkmak orda olmak farklı bir duygudur.

Samsun Oto Tırmanma: Farklı bir aktivite durağı olan Samsun, sizlere adrenalin dolu zaman geçirmenizi sağlayacak oto tırmanma aktivitesini uygulamaktadır. Bu yerler Bafra ilçesinde olan Nebiyan Dağı ve Lâdik ilçesinde olan Akdağ, Asarcık yoludur.

Samsun, sizlere Karadeniz’de yamaç paraşütü yapma imkânı da sunmaktadır. Karadeniz’in ve Samsun’u kuş bakışı ile bütün güzelliklerini yaşatan yamaç paraşütü, aynı zamanda sizlere gökyüzünde olmanın farklılığını da yaşatmaktadır. Bulutlar arasında gezmeyi merak ediyorsanız Bafra / Kolay, Kocadağ ve Lâdik / Akdağ en elverişli parkurlarından birini seçmeniz yeterli olacaktır. Gerek yerli gerekse yabancı ziyaretçiler olsun en çok sevilen aktivitelerden birisi teleferik gezisindeki harika manzaraların görülmesidir.

Samsun’da gezilecek yerler arasında Kurtuluş Savaşı mücadelesinin başladığı yer olması nedeniyle Samsun Arkeoloji ve Etnografya, Gazi Müzesi ve Bandırma Vapuru ile tarih dolu tatil yapabilir, birçok cami, kilise ve medreseleri de göreceğiniz yerler arasına ekleyebilirsiniz. Samsun Havalimanı’na indiğinizde bir araç kiralayarak Samsun’u keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz.

Hakkında Cide Postası

İlginizi Çekebilir

MUHARREM BAZ ÖĞRETMENE BÜYÜK ONUR

Meslek alanında. “Atatürk Çocukları Marşı’nın” tüm Türkiye’ de yayılmasını ve duygu ile izlenip söylenmesinden dolayı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir