Anasayfa / Yazarlar / “PAROLA VATAN İŞARETİ NAMUS”

“PAROLA VATAN İŞARETİ NAMUS”

Atilla İlhan’ın TRT’den kışalanmasından sonra Kanal 8’de yaptığı konuşmasının bitimi bu başlıklaydı; Parola vatan, işareti namus.

Sayın İlhan ne demek istiyordu? Namus ve vatan birbirine yakın, bitişik ikizler gibi. Acaba günümüzde “Vatan” ın yanına “namus” u koyamıyor muyuz? Koymuyor muyuz? Burada adı geçen namus, insanın neresindedir?

Bazılarının saçındadır, bazılarının bacaklarında… Bazılarının da elinde… Yoksa namus bazımızın saçında değil, yani dışında değil de içinde midir?

Yoksa tekerlemeyle söylenen şu sözde mi yerini buluyor “bizim kız bizden kaçar, başını örter k…nı açar” Ha ne dersiniz, hangisi…

Eski Isparta site devletinde, birinin malını çalmak namussuzluk değil, aksine toplum içinde övünülecek bir durum. Ancak yakalanmak tam aksine, beceriksizlik, başarısızlık. Anlayacağınız “yakalanmak” toplumdaki yerimizi ayaklar altına alıyor.

Komşusunun tilkisini kafesinden çalan Ispartalı onu harmaniyesinin içine sokar. Şanstır ki mahalleli karşısına dikilir. Sohbet başlar. Tilki hırsızın karnını tırmalar, dişler, ısırır. Kısaca yer adamı. Utancı acısına üstün gelir, gıkı çıkmaz. Elbet ölür. Ama tarih böyle yazar, anlayacağınız tarihe geçer.

Nereden çıktı şimdi durup dururken Ispartalı Tellos’un hikâyesi? Demeyin öyle! Günümüzde insanlar tilki beslemiyor, beslese de ederi fazla değil. Ama anlayış MÖ 400-500 lü yılları yansıtıyorsa çok önemli. Çalmak övünülecek işlerden; yakalanmak “aptallık” olarak algılanıyorsa Tellos’un öyküsü önemli. Ne yaparsın tarih tekerrürden ibaret (!) demişler.

Namus beynimizde olmalı. Ne saçımızın telinde, ne kadının elinde, ne bilmem neresinde.. Aradığımız namus kadınlardan önce erkeklerde aranmalı. Belden aşağıda değil beyinlerinde…

Bizi diğer canlılardan ayıran beynimizin ürettiği düşünce, duygudur. Yoksa hayvanlarla eşitleşiriz.

Özetle, namus ile cinselliği karıştırmayalım.

Ali Nazlı

Hakkında Cide Postası

İlginizi Çekebilir

BAŞLARKEN.

  2003 Yılının son aylarıydı.Çok değerli iki öğretmenim ile birlikte sohbet ediyorduk.Sohbetin koyulaştığı sırada bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir