Anasayfa / Yazarlar / KÖYALTI

KÖYALTI

TEVAZU

 

Yani anlayacağınız “alçakgönüllü” anlamında. Mütevazı ise “tevazu sahibi” anlamına gelmekte. Canım durup durduğun yerde nereden çıktı bu denilebilir. Aksi nedir bunun? Bunun zıttı, kendini öven, “yüksek dağları ben yarattım; küçükleri de ağababamdan” diyebilen “ben” bezirgândır.

Bilmediği konu, anlamadığı bilim dalı yoktur. Tıp, siyaset, sosyoloji, edebiyat, sinema…

Say gitsin. Söze başlarken “ben” öznesini kullanır. Falan zaman “yaptığım, söylediğim, hazır- ladığım” eyleminin hazzı etrafta yarattığı şaşkınlığa hemen yapıştırır. Çek çekebilirsen migren ağrısı gibi…

Gelelim alçakgönüllüye: Kendinden emin, soruları sakin sözcüklerle yanıtlar. Ben” çikletini ağzına almamaya özen gösterir. Çok iyi bilmediği konuları dinler, bildiği konuları da- sorulunca-yanıt verir. Övünmek edilgenliğini kendine yakıştıramaz. Yüzüne karşı niteliklerini, beğeniyi söyleyince konuyu değiştirmek gereği duyacak kadar sıkılır.

Günlük yaşantının içinde çok karşılaştığımız tip, bunlardan hangisi? Siz, hangisi olmak isterdiniz? Birinci, kendini öven;yoksa ikinci…? Belki elimizde değildir bazı davranışlarımız, konuşma biçimimiz ama itici olmanın da anlamı yoktur. Karşımızdaki insanların bilgi ve deneyimlerini yok saymak büyük saygısızlık olsa gerek. Nice yetkin, becerikli, uzman kişiler vardır ki alanlarında rakip yoktur. Bunlar kolay mı elde edilir özelliklerdir? Nice uykusuz gecelere, terlemelere, yorgunluklara karşın elde edilmişlerdir. Bir çırpıda kaldırıp atılamazlar.

Niteliklerimizin, yetilerimizin derecesini, etkinliğini biz bilemeyiz. Kendimize tarafsız olamayız. Bizi, dışımızdakiler ölçüp tartmalıdır. Yüzümüze değil bizim olmadığımız yerde-gerekli görüyorlarsa-iyi duygularını belirtmeliler.

Beğenilmeyen yönlerimizi de uygun bir dil ile yüzümüze söylemeliler. Bu, bizi toplum içinde sevilesi yapar.

Biz böyle düşündük.

 

Ali NAZLI

Hakkında

İlginizi Çekebilir

BAŞLARKEN.

  2003 Yılının son aylarıydı.Çok değerli iki öğretmenim ile birlikte sohbet ediyorduk.Sohbetin koyulaştığı sırada bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir