Anasayfa / Cide Haberleri / KIVILCIM TİYATRO GRUBUMUZ SAHNEDE

KIVILCIM TİYATRO GRUBUMUZ SAHNEDE

KADIKÖY MÜJDAT GEZEN TİYATROSU

İlçemiz gençlerinden oluşan, Değerli öğretmenimiz Şermin Kılıç’ın yönetimindeki KIVILCIM Tiyatro grubumuz, Kadıköy Müjdat Gezen Tiyatrosunda, Titanik Orkestrası”  oyununu sahneleyecekler. (CİÇEKDER) KIVILCIM Tiyatro Grubu İstanbul’da Altıyol’da MÜJDAT GEZEN Tiyatrosu’nda 2 Şubat Perşembe günü saat 19.00’da izleyicileri ile buluşacak.

KIVILCIM Tiyatro Grubu İlçemizin tanıtımında önemli görevler üstlenen CİÇEKDER Adlı derneğimiz bünyesinde oluşturulmuş ve bu güne kadar birçok etkinliğe imza atmıştır. Başta Değerli öğretmenimiz Şermin KILIÇ nezdinde tüm yönetici ve üyelerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.l

OYUN HAKKINDA ÖN BİLGİ.

Tiyatro Kıvılcım’ın seyirciyle buluşturduğu, Hristo Boytchev’in “Titanik Orkestrası” adlı oyunu seyircisine “Biz kimiz?” sorusunu yöneltiyor. Oyunda, garda yaşayan bir grup serserinin, kendilerini oldukları gibi kabul edip alacak trenin gelmesini beklemeye karar verişiyle başlayan gerçek üstü bir serüven anlatılıyor.

Serseriler, trene binmenin, onaylanmanın, “kapıları açtırmayı” başarmanın yollarını tartışırken ve başarılı olup olamayacaklarının kaygısını yaşarken, gerçeklik algıları her geçen an değişime uğruyor. Trenden bir sandığın içinde istasyona düşen sihirbaz Harry’nin aralarına katılmasıyla beraber ise gardakilerin dünyası da değişmeye başlıyor.

“Siz kimsiniz?” sorusuna “Biz kimiz?” diyerek yanıt veren serseriler, “Yolculuk nereye?” sorusuna ise “Hiçbir yere” diyerek cevap veriyor: “Biz yok olmak istemiyoruz, sadece gitmek istiyoruz.”

Titanik Orkestrası; varoluşu, bekleyişi, gerçeklik denilen şeyi oyundaki beş karakter aracılığıyla seyircisine düşündürüyor.

Seyircinin oyun boyunca duyduğu “Dik dur ve gülümse” sloganı ise en sonunda, seyircinin kendisini de yaşadığı dünyanın gerçekliğiyle yüzleştiriyor; yani kaos ve tabii umutla. Ekranda akan şiddet ve katliam görüntülerine -Hitler, Saddam, bombalar, insan ve hayvan katliamları vs.- Beethoven’ın 9. senfonisi eşlik ederken, seyirci dışarıdaki gerçeklikle yüzleştiriliyor. Oyun bittiğinde ise koltuklarından kalkarak dışarıya çıkacak olan seyirciye “dik durup gülümsemesi” söyleniyor; tıpkı “hiçbir yere” giden serserilerin treni beklerken birbirlerine bu komutu vermeleri gibi.

Hristo Boytchev’in yazdığı, Hüseyin Mevsim’in çevirdiği Tiyatro Durak’ın ilk oyunu olan “Titanik Orkestrası”, insanın nasıl kandırıldığını hicvediyor.

Ali Kesim.

Hakkında Cide Postası

İlginizi Çekebilir

CİDE’Lİ HEMŞERİMİZ SEZEN CİN ÖZDEMİR’İN KORO ŞEFLİĞİNİ YAPTIĞI ÜSKÜDAR MUSİKİ CEMİYETİNE BÜYÜK ONUR.

1992 Yılında başladığı Üsküdar Musiki Cemiyetinde başladığı görevini bu güne değin mükemmel eserler sunarak ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir