Anasayfa / Cide Haberleri / Cide’de Sel Felaketi

Cide’de Sel Felaketi

Cide’de Yağış Aralıksız Devam ediyor.

Cide’de dün akşamdan bu yana devam eden yağış, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Birçok ev ve işyerinin zemin katları su altında kaldı. Yollar kapandı, Sellerin getirdiği taş, toprak ve çamur her tarafı kapladı.

Çandır Köyü deresinin taşması sonucu bütün köyü sel, taş ve çamur yığını kaplamış durumda. İlçenin diğer mahalleleri de hemen hemen aynı durumda.

Dün akşamdan bu yana devam eden yağmur aralıksız devam ediyor. Son yılların en kuvvetli yağışı olarak nitelendirilen yağmur, Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ölçümlere göre; sadece dün gece metrekareye 183 Kg. Yağışdüşmüş. Tüm ülkenin en çok yağış alan bölgesi Cide ve çevresi oldu.

Cide-Bartın yolu Avara’daki ve yol üzerinde oluşan muhtelif heyelanlara yüzünden kapalı durumda, ayrıca İnebolu yolu da aynı neden den dolayı kapalı.

Çevre köy ve kasabalardan da birçok sel ve heyelan haberleri geliyor. Vatandaşların sosyal medya üzerinde yaptıkları paylaşımlar yağışın getirdiği zararların boyutunu ortaya koyuyor.

UYARI

Bartın istikametinden Cide tarafına yolculuk edecek vatandaşlarımızın, dikkatli olmaları konusunda uyarılar var. Yağış halen devam etmekte olduğundan, sel ve heyelanlar yer yer devam etmekte ve sürücüler için tehlike arz etmektedir.

BELEDİYE TÜM GECE BOYU AYAKTA

Yaşanan felaketten vatandaşların etkilenmesini önlemek üzere Cide Belediyesi çalışanları, araçları ile tüm gece ayaktaydı. Dağlardan gelen ağaçlarla tıkanan köprü altlarını, kapanan yolları, menfezler açmak ve vatandaşlara yardım için insanüstü bir gayretle gece boyunca çalışmaya devam ettiler.

FELAKETİ ÖNLEDİ

Kısa bir süre önce derelerin ıslah çalışmaları ile düzenlenmesi ilçede oluşabilecek büyük bir felaketin önleyicisi oldu. Dereler ıslah çalışmaları ile düzeltilmeseydi, Felaketin boyutlarını tahmin etmek bile çok güç.

YAĞIŞ DEVAM EDİYOR

Dün akşam saatlerinde başlayan yağış tüm hızı ile devam ediyor. Meteorolojiden alınan bilgi yağışın devam edeceği doğrultusunda olduğundan vatandaşların çok dikkatli olması için uyarılar yapılıyor.

 

Son Dakika : Amasra’da yolcu otobüsü 45 yolcusuyla selde mahsur kaldı.

Cide Postası

 

Hakkında Cide Postası

İlginizi Çekebilir

ALİ OSMAN TUĞTEPE VEFAT ETTİ

İlçemizde YALI OTEL İşletmecisi Ali Osman Tuğtepe Bir süredir tedavi gördüğü İstanbul’da yaşama tutunamayıp hayatını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir