Anasayfa / Dünya / BAŞKAN SEÇİMİ KAYBETTİ GÖREVİ BIRAKMADI

BAŞKAN SEÇİMİ KAYBETTİ GÖREVİ BIRAKMADI

Afrika’da Gambiya’ya askeri müdahale hazırlığı

Batı Afrika ülkeleri, Gambiya’da devlet başkanlığı seçimlerini kaybettiği halde görevi bırakmayı reddeden Jammeh’e askeri müdahaleye hazırlanıyor

Batı Afrika ülkesi Gambiya’da 1 Aralık’ta yapılan devlet başkanlığı seçimleri sonrası Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülkelerinin askeri müdahale hazırlığına başladığı bildirildi.

Nijerya basının bildirdiğine göre, ülkedeki yaklaşık 200 kişilik hava kuvvetleri personeli ve 500’ün üzerinde kara kuvvetlerine bağlı asker, Gambiya’ya askeri müdahalede bulunmak için hazırlandı.

Bu arada Gambiya’yı çevreleyen Senegal’in de birçok askerini Gambiya sınırına konuşlandırdığı belirtilerek, Gambiya’da seçimi kaybeden Devlet Başkanı Yahya Jammeh’e yönelik yapılması planlanan askeri müdahalenin ECOWAS çatısı altına gerçekleştirileceği kaydedildi.

Gambiya devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Adama Barrow’un danışmanlarından Mai Ahmad Fatty, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu geceden itibaren barışçıl seçim sonuçlarına itiraz edenlerin isyancı sayılacağını ifade etti.1357437_940x531

ECOWAS’ın askeri müdahale kararı, Gambiya meclisinin seçimleri kaybeden ve perşembe günü görevi devretmesi beklenen Yahya Jammeh’in görev süresini üç ay daha uzatmasının ardından geldi.

Ülkede 1 Aralık’ta yapılan devlet başkanlığı seçimini kaybeden Jammeh, dün devlet televizyonundan 90 günlük olağanüstü hal ilan ettiğini duyurmuştu.

Seçimleri kaybetmesinin ardından yenilgisini kabul eden fakat daha sonra görevi bırakmayacağını açıklayan Jammeh, seçim sonuçlarına ilişkin Gambiya Yüksek Mahkemesine itirazda bulunmuştu.

Jammeh’e görevi barışçıl yollarla devretmesi yönünde pek çok uluslararası çağrı yapılmıştı.

1994’te askeri darbeyle iktidara gelen Jammeh, 1996, 2001, 2006 ve 2011’de yapılan seçimleri kazanmıştı. Jammeh’in son devlet başkanlığı seçimlerinde, oyların yüzde 36’sını aldığı belirtilmişti.

İnterneti kesen başkan seçim sonuçlarını kabul etmiyor!

Gambia’da 22 yıldır başkanlık yapan Yahya Jammeh, koltuğu muhalefet liderine kaptırınca seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıkladı

Afrika ülkelerinden Gambia, tarihinin en kritik seçim dönemlerinden birini geride bıraktı. Seçimlerde, Yahya Jammeh’in 22 yıllık iktidarı son buldu ve muhalefet lideri Adama Barrow yeni başkan olarak seçildi.

Seçim günü tüm ülkenin internetini kesen ve uluslararası telefon hatlarını kapatan başkan Jammeh, seçim sonuçları açıklandıktan sonra yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı. Ancak Batı Afrika ülkesinin 22 yıllık lideri daha sonra fikir değiştirmiş olacak ki, seçimlere hile karıştığını ve sonucu kabul etmediğini duyurdu.

Jammeh yaptığı açıklamada, “Araştırmalar sonucunda, seçim sonuçlarını reddetme kararı aldım. Seçim sürecinde ciddi ve kabul edilemez anormallikler keşfettik.” ifadelerini kullandı.

Seçimlerin yeniden yapılmasını istediğini belirten Jammeh, “Yeni ve şeffaf bir seçim öneriyorum. Yeni seçim Allah korkusu olan, bağımsız bir seçim komisyonu tarafından organize edilsin.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Jammeh’in beklenmedik açıklamaları, seçimlerde 45.5 oy alarak Adama Barrow’un ekibinde şaşkınlık yarattı. Barrow’un geçiş ekibini yöneten Mai Ahmad Fatty, “Neler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bizim kadar, bize oy veren insanlarda endişeli. Barışı ve istikrarı sağlayacağız. Kimsenin bizi şiddetin içine çekmek için proveke etmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nden de açıklama gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner yaptığı açıklamada, “Bu haraket, Gambia halkının iradesine karşı ayıplanası ve kabul edilemez bir ihlaldir. Gücü yasadışı bir şekilde elinde bulundurmaya devam etmek için güvenilir seçim sonuçlarını hiçe sayan çirkin bir girişim olarak görüyoruz.” dedi.

Hakkında Cide Postası

İlginizi Çekebilir

CİDE’Lİ HEMŞERİMİZ SEZEN CİN ÖZDEMİR’İN KORO ŞEFLİĞİNİ YAPTIĞI ÜSKÜDAR MUSİKİ CEMİYETİNE BÜYÜK ONUR.

1992 Yılında başladığı Üsküdar Musiki Cemiyetinde başladığı görevini bu güne değin mükemmel eserler sunarak ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir