Anasayfa / Önemli Haber / BALYOZ’DAN TUTUKLANAN PAŞA NUSAYBİN’İ TEMİZLEMİŞ

BALYOZ’DAN TUTUKLANAN PAŞA NUSAYBİN’İ TEMİZLEMİŞ

Nusaybin’de PKK’nın etkinliği kırılamayınca göreve Balyoz’dan 13 yıl hapis cezası alan Tuğgeneral Levent Ergün getirildi. O general 21 günde teröristleri ilçeden temizledi

72-2Mardin’in Nusaybin İlçesinde PKK’ya yönelik olarak 14 Mart günü başlayan ve 81 gün süren operasyonun ayrıntıları, aylar sonra ortaya çıktı. İki tuğgeneralin yönettiği operasyonun ilk bölümünde, 60 şehit verildi ama örgütün etkinliği kırılamadı. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın emri ile göreve Balyoz davasından 13 yıl hapse mahkum olan Tunceli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Levent Ergün getirildi. Bölgedeki generaller ise, ‘’O Balyoz sanığı” diyerek bu görevlendirmeye karşı çıktı. Ancak Ergün, 21 günde ilçeyi teröristlerden temizledi. Ergün’e karşı çıkan generaller ise, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’den tutuklandı. Ergün de Ankara’ya önemli bir göreve atandı ve Genelkurmay Harekat Planlama Daire Başkanı oldu.

YARAR: TURNUSOL GİBİ

Güvenlik politikaları uzmanı ve eski Özel Kuvvetler subayı Mete Yarar, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, 14 Mart-3 Haziran 2016 tarihlerindeki Nusaybin operasyonunun detaylarını anlattı ve şunları söyledi: “İlk dönemde 2 tugay komutanının yönetimindeki operasyonlarda, örgüte karşı ilerleme sağlanamadı. Çok şehit geldi. Bunun üzerine sorumluluk, Tunceli’deki tugay komutanına verildi. O, Nusaybin’de göreve başlayınca, hedefler başarılı biçimde etkisiz hale getirildi. İlçeden Suriye Kamışlı ‘ya açılan, örgütün kaçış ve lojistik amaçla kullandığı tünel de bulunup imha edildi. Diğer generaller de turnusol kâğıdı gibi açığa çıktı. Şimdi bu generaller FETÖ’den tutuklu… Hem bu isimler ve operasyonun ilk dönemi incelenmeli.”

KKTC’DEN GELDİ, BALYOZ’DAN TUTUKLANDI

Balyoz davasından 13 yıl 4 ay hapse mahkûm edilen ve ikinci kez yargılama sonucu beraat eden Tuğgeneral Levent Ergün, 2015 Yüksek Askeri Şura’da generalliğe terfi etmişti. Ergün, Albay rütbesinde ve KKTC’de 49. Alay Komutanıyken, Balyoz davasına adı karıştırılmış, plan seminerine katılmadığı halde yurda gelerek teslim olmuştu.

Hakkında Cide Postası

İlginizi Çekebilir

CİDE’Lİ HEMŞERİMİZ SEZEN CİN ÖZDEMİR’İN KORO ŞEFLİĞİNİ YAPTIĞI ÜSKÜDAR MUSİKİ CEMİYETİNE BÜYÜK ONUR.

1992 Yılında başladığı Üsküdar Musiki Cemiyetinde başladığı görevini bu güne değin mükemmel eserler sunarak ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir